Blucin, Kot, Denim

19 Kas

Kot, Türkçede İngilizce’deki Denim kelimesinin karşılığı namına kullanılır. Kamus anlamı: “Giysi yapılan ancak cins mavi, anif pamuklu güpür, blucin” dir.
Kot sözcüğünün Türkiye’ye yerleşmesinin ana nedeni bu ismin Türkiye’de blucini (özgün dil, ing.: bluejeans) üreten evvel kişinin soyadından geliyor olmasıdır. Türkiyedeki evvel kot üretimini yapan, Büyük Kot, 1940 yılında Fransa’ya yaptığı ancak gezide blucinle karşılaşır. Sağlamlığına ve dikim tarzına hayran artan Büyük Kot, bu kumaşı Türkiye’de üretmeye değişmeyen verir.
Türkiye’ye döndüğünde bu kumaşı üretmeyi başarır ve 1960 yılına gelindiğinde günde 200 adet üretimi yakalamıştır. Bu güpür o dönemde alelhusus köylüler ve işçiler tarafından aşırı tutulur. 1960 yılında KOT adını markalaştırırlar.
Ancak 80’li yıllar yani özal dönemine gelindiğinde serbest ortalık ekonomisiyle kapılar açılır ve bigâne markaların domestik piyasaya girmesiyle o günlere büyüklüğünde birinci tam hasıl Kot marka blucin artık 2. dershane olmuştur. Böylecene satışları sakıt firma 1992 yılında üretimi durdurur ve fabrikayı kiraya verir.
*Blucin kelimesi
İngilizce Bluejeans kelimesinin Türkiye geçmiş halidir. Dilimize kurulu olsa da kot kelimesine bakarak daha az kullanılmaktadır. İngilizce’de ise bu cins pantolonlarda evvel dönemlerde yaygın geçer ancak nitelik hasıl mavinin İngilizcesi blue ile kot malzemesinden üretilen pantolonlara maruz genel ad hasıl jeans kelimesinin birleştirilmesiyle oluşmuştur.

Bir çok çeşit ile bizde.com‘da Blucin Kot ürünleri bulabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: